Blog

Problemy naszych Klientów

Urzędy Wojewódzkie są najczęściej pierwszymi organami administracji, z którymi musi zderzyć się cudzoziemiec zamierzający przebywać i pracować w Polsce. Urzędy te powinny działać szybko i sprawnie, by napływ wykwalifikowanych pracowników do Polski był jak największy, by rodziny mogły przebywać razem, a cudzoziemcy mogli czuć się w naszym kraju bezpiecznie.

Niestety, długie oczekiwanie na wydanie karty pobytu paraliżuje życie większości naszych Klientów.

Jedna z naszych Klientek od 13 miesięcy nie widziała się ze swoimi rodzicami mieszkającymi na Białorusi. Owszem, może opuścić Polskę, jednak aby tu legalnie powrócić, musiałaby posiadać ważną wizę. Czas oczekiwania na wydanie wizy na Białorusi wynosi około miesiąca. Nasza Klientka nie dostanie tak długiego urlopu od swojego pracodawcy, u którego jest legalnie zatrudniona w Polsce. W konsekwencji, musi czekać na wydanie karty pobytu. Urząd Wojewódzki już dwukrotnie, bezprawnie przedłużył termin na wydanie jej decyzji.

Inny nasz Klient również ma problemy związane z podróżowaniem – zawsze jest zatrzymywany na Lotniskach, ponieważ nie ma karty pobytu. Słynna „pieczątka w paszporcie” dla wielu funkcjonariuszy granicznych nie jest wystarczająca. Faktem jest, że taką pieczątkę można wyrobić sobie samemu np. w zakładzie drukarskim. Nasz Klient wielokrotnie był zatrzymywany na wiele godzin, do czasu wyjaśnienia sprawy. Zdarzało się, że traktowany był jak potencjalny terrorysta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *